↑ Return to Návody

Print this Stránka

Velikonoční kraslice tradičně i netradičně

 

vejce inkoust

Inkoustová vajíčka

Na tuto techniku budete potřebovat vajíčko, inkoust a zmizík. Nejnáročnější na celé technice  je natřít vajíčko inkoustem. Vajíčko musíte mít opravdu dobře umyté a odmaštěné jinak inkoust špatně chytá. A celý proces barvení vajíčka několikrát opakujte, aby barva byla opravdu pěkně modrá. Když barva zaschne můžete se pustit do malování zmizíkem a fantazii se meze nekladou. po dokončení vajíčko zafixujte, třeba lakem na vlasy…jen lehce a z dálky , aby se vám neudělaly kapky. Vajíčka pak vypadají krásně jako z modrotisku.

vejce nitkova

Zdobení bavlnkami

Další pěkná a jednoduchá technika je zdobení bavlnkami, i když  náročná na trpělivost. Omyté prázdné vajíčko na vršku potřeme troškou lepidla Herkules a začneme točit spirálku, dáváme pozor, abychom bavlnky kladli těsně vedle sebe. Postupně si potíráme vajíčko lepidlem a omotáváme bavlnku až ozdobíme celé vajíčko. Vajíčko můžeme omotat celé nebo si vymýšlet i jiné vzory a zdobení. Podle toho jakou tloušťku bavlnky zvolíte bude práce přibývat. I když se to nezdá, techniku zvládnou i starší děti. Přeji hodně trpělivosti a krásná vajíčka.

vejce voskové

Vajíčka zdobená voskem

Velmi jednoduchá technika, ke které budete potřebovat voskovky (mám odzkoušené Koh-i-nor) a čajovou svíčku. Nad plamenem lehce nahřejete prázdné vajíčko (pozor ať nepraskne) a pomalujete voskovkou. Tak postupujete po celém vajíčku až máte vše pokryté voskem v barevných kombinacích jaké se vám líbí. Potom vosk lehce nahřejete znovu a rozfoukáte. a tuto činnost děláte tak dlouho až jste s výsledkem spokojeni a barvy jsou propojené podle vašich představ. Pokud chcete ještě vajíčko ozvláštnit může ostrým předmětem proškrábnout na vajíčku nitky. Kudy to je nejlepší vás navede sám rozfoukaný vosk. Výraznější je škrábání na bílých vejcích , na hnědých škrábání není téměř vidět pokud použijete světlejší barvy vosku. Technika dětí baví, protože je to hra a nikdy se neví, jak to vlastně dopadne.

vejce fimo

Vajíčka z FIMO hmoty

K této technice budete potřebovat Fimo hmotu, kterou koupíte ve výtvarných potřebách a je jí opravdu velká škála barev. Vajíčka na obrázku jsou ze dvou barev. Vyválela jsem si placku z každé barvy. Pláty jsem dala na sebe a zamotala do válečku, pak jsem krájela tenká kolečka jako u štrůdlu. Kolečka jsem pak lehce přitlačovala na vyfóuklé vajíčko, těsně vedle sebe, aby nebyly mezery. Když je vajíčko celé ozdobené vložíte ho do trouby a zapečete dle návodu na hmotě. Vajíčko má tu výhodu , že je nerozbitné, takže dlouho vydrží. A opět tuto techniku zvládají dobře i děti.  Je to technika, při které můžete vymyslet spoustu dalších vzorů, takže se nápaditosti meze nekladou.

atchvork

Patchworková vejce

Tato technika chce trošku zručnosti budete potřebovat polystyrénové vejce 8cm, stuhu tl. 2-2,5 cm a špendlíky krátké(16mm). Stuhu si nastříháte na 4-5cm proužky a ty složíte z každé strany ke středu do trojúhelníčku. Do vrcholu trojúhelníku píchnete špendlík a zapíchnete do vrcholu vajíčka a přišpendlíte i spodní stranu trojúhelníku. stejně uděláte i další 3 trojúhelníky, čímž vytvoříte první řadu. Druhou řadu tvoříte stuhou jiné barvy a z 8 trojúhelníku. Jako první zapíchneme trojúhelníky pod ty z první řady jen posunuté dolů asi o 5mm a další 4 čtyři pak mezi ně. Takto postupujeme až ke spodní části vajíčka, kde končíme opět 4 trojúhelníky a začistíme kouskem stuhy, kterou přilepíme lepící pistolí. Snad jsem to popsala alespoň trochu jasně. Pokud něčemu nerozumíte, napište mi dotaz.Budu se snažit doplnit pro lepší pochopení ještě další fota.

Mramorovaná vajíčka

mramorováníToto je jednoduchá netradiční výzdoba. Potřebovat budete mramorovací barvy, které se prodávají v sadách nebo po kusech (1 stojí asi 70kč), vatová vajíčka (skořápky), nádoby na rozmíchání barvy a gumové rukavice. Vajíčka připevníte na špejli (skořápky zajistíte gumičkou, aby se neposouvaly), pak si do nádoby, přiměřené velikosti (musí se do ní dát ponořit celý zdobený předmět)připravíme vodu. Na vodní hladinu nakapete vybrané barvy a špejlí jemně zamícháte, aby se vytvořilo mramorování či jiný ornament. Pracovat by jste měli rychle, protože po chvíli barvy vytvoří tuhý povlak, se kterým už toho moc nelze dělat. Pak vezmete vajíčko a opatrně ho celé do lázně ponoříte. Po vytažení necháte zaschnout a máte hotovo. Na každé vajíčko si připravte novou lázeň, nelze ji použít víckrát. UPOZORNĚNÍ- ruce si chraňte gumovými rukavicemi, protože barva nejde opravdu umýt a stejně nádoby vyberte pouze pro tento účel. V obchodech lze koupit spoustu druhů plastových vaniček, krabiček i kelímků a nejsou drahé. Mramorovat lze jakékoliv předměty. Dbát musíte pouze na velikost lázně a na odmaštění skleněných předmětů ke zdobení.

Vajíčka zdobená vločkama
Tyto vajíčka vypadají velice dobře a přitom to je velice jednoduchý způsob zdobení. Chce to jen trochu trpělivosti. Použít můžete jak vajíčka barvená tak přírodní. Kromě vajíček si připravíte kousek vaty, špejli, vločky (ovesné…) a lepidlo. Používám Herkules. Malý smotek vaty na špejli namočíte lehce do lepidla uděláte kapku na vajíčku a přilepíte vločku. A stejně postupujete při výzdobě celého vajíčka. Tuto techniku zvládnou i malé děti, jen jim muíte ukázat jak pracovat s lepidlem, aby se nezamazaly a vločky se jim nelepily na ruce. Osvědčilo se mi oddělit pro dítko trošku lepidla na mističku a pak podle potřeby přidávat.

Vajíčka zdobená kolečky z děrovačky

m_vejcetušA toto je další jednoduchá technika pro trpělivé šikulky. Potřebovat budete vyfouklé vejce, tuš, lepidlo a kolečka z barevného papíru vykrojené obyčejnou děrovačkou. Vajíčko dobře umyjeme a odmastíme, natřeme černou tuší a necháme pořádně zaschnout. Pak už jen lepíme puntíky do požadovaného ornamentu.

Permanent link to this article: http://www.tvorimeproradost.cz/navody/navody-a-inspirace/velikonocni-kraslice-tradicne-i-netradicne/

Napsat komentář