↑ Return to Návody

Print this Stránka

Začínáme s hedvábím

Začínáme s hedvábím
Pokud s hedvábím úplně začínáte, ráda bych se ještě před vlastním malováním zmínila trošku o hedvábí a barvách.
Hedvábí se prodává v metráži nebo již vypnuté do různých tvarů malých obrázků (kolečka, čtverce, oblouky…). Hedvábí má různou sílu tkaniny (ponge). Obecně platí, že čím silnější hedvábí, tím méně se barva rozpíjí. Pro běžné malování se používá ponge 05-08.
Samostatnou kapitolou jsou barvy, kterých je velké množství. V základu se barvy dělí na zažehlovací (fixují se žehlením) a napařovací (fixace probíhá v páře).
Zažehlovací barvy-práce s nimi je jednoduchá a jsou snadno dostupné. Mají velikou škálu odstínů, které se dají navzájem míchat. Po zaschnutí se barva přežehlí po dobu 3-4 min. Barvy je dobré vybírat podle vzorkovníku na hedvábí, kde dostanete přesnou představu o odstínu.
Napařovací barvy-práce s nimi je naprosto odlišná, dociluje se daleko lepších výsledků a i hedvábí po fixaci zůstává daleko jemnější a lesklejší. Pracná je fixace, kdy se hedvábí musí napařovat v suché páře po dobu 3h. Kontury-jsou opět zažehlovací s kterými se pracuje u zažehlovacích barev. Zažehlují se přes látkový či papírový ubrousek. Pokud je nezažehlíte pečlivě, po namočení hedvábí se sloupnou. K napařovacím barvám se používají speciální kontury, které se pak čistí benzínem nebo v chemické čistírně. Kontura se dá velice úspěšně nahradit včelím voskem, který se vyžehlí do novin.
Postup pro práci se zažehlovacími barvami.
Než začneme, je třeba vypnout hedvábí do rámu, čím lépe bude vypnuté, tím lépe se vám bude malovat.
m_akvarel1Akvarel-akvarelová práce spočívá v tom, že pracujete s barvami bez kontur. Na hedvábí nanášíte různé barvy, které se do sebe zapouštějí a tvoří nové odstíny a zajímavé tvary. Při nanášení barev si hlídejte vlhkost barev, protože plynulé přechody tvoří jen vlhké barvy. Zaschlé barvy se do sebe nezapíjejí, ale tvoří mapovité tmavší okraje. Akvarelovou technikou lze samozřejmě namalovat i konkrétní obrázek, ale chce to již větší zručnost a zkušenosti.
m_sul1Sůl-akvarelové obrázky vypadají velice zajímavě pokud je posolíte drobnými či většími solnými zrny. Ta do sebe natáhnou barvu a na hedvábí vytvoří velice zajímavé efekty. A ty jsou tím výraznější čím tmavší je podkladní barva. Pozor na to abyste solili vlhký obrázek. Na suchém hedvábí již žádných efektů nedosáhnete. Na solnou techniku můžete použít kuchyňskou sůl či sůl koupenou ve výtvarných potřebách. Z vlastní zkušenosti se mi zdá, že u soli s jódem jsou výsledné efekty méně výrazné.
m_hedvábí-konturaKontura-zabraňuje v rozpíjení barev. Takže pokud chceme malovat obrázek, nakreslíme si předlohu na papír, tu pak překreslíme na hedvábí lehce tužkou nebo tzv. fantomovou fixou, která při styku s vodou sama zmizí. Poté obrázek obtáhneme konturou. Ty se prodávají v tubách se špičkou, takže se s nimi maluje podobně jako s tužkou jen se neopírejte o hedvábí(mějte volné zápěstí). Dbejte na to, abyste vymačkali jen přiměřené množství kontury a dobře dotahovali styky mezi jednotlivými čarami(jinak hrozí promíchání barev při vybarvování). Po zaschnutí kontur obrázek vybarvíte. Pokud chcete docílit tmavšího odstínu v nějaké části, můžete zaschlou barvu v ploše přemalovat ještě jednou. Každým novým nánosem je odstín tmavší. Pokud chcete do sebe zapouštět dvě barvy, vybarvíte plochu jedním odstínem a do vlhké barvy zapustíte druhý odstín. Vzniknou plynulé přechody mezi barvami. Pokud do vlhké barvy v části obrázku přidáte štětcem trochu vody, barva se vytlačí do kraje ke kontuře a vznikne tmavší(vystínovaný) kraj.
Malování je hlavně o experimentu, takže Vám přeji při práci s hedvábím mnoho nápadů a zábavy.

Permanent link to this article: http://www.tvorimeproradost.cz/navody/navody-a-inspirace/zaciname-s-hedvabim/

Napsat komentář